Det finns många sköna anledningar att besöka Torsby, den norra delen av Värmland. Här finner du naturens lugn och ro, men även fart och fläkt. Åk timmerflotte på Klarälven eller skidor i Sveriges enda skidtunnel. Upplev våra populära konstgårdar och genuina finnkultur varvat med Svennis Cup, Rally Sweden och Rallycross i Höljes. Välkommen att trivas med oss!
Berättelserna är många. Ta dig tid och förnim pilgrimmernas färd som broderats av kvinnohänder eller eldens framfart i svedjefinnarnas land. Det finns mycket att göra i vår vackra natur, sommar som vinter. Vandra och cykla på fina leder eller fiska. Här finns fina skidanläggningar för längd, alpint och även en skidtunnel där du kan åka skidor på sommaren.
Välj mellan en sjönära camping, bed & breakfast eller kanske ett bekvämt hotell. Du kan även bo centralt med nära till shopping eller någonstans med den vackra naturen runt hörnet. Hitta ett boende där du trivs och gärna stannar en natt till. Välkommen!
Den ståtliga träspiran sitter på Dalby kyrka i norra Värmland.
Foto: Karin Jonsson
Foto: Karin Jonsson
Dalby kyrka med ett av Sveriges högsta trätorn. Kyrkan invigdes år 1928.
Nuvarande kyrkan invigdes 1928 efter ritningar av arkitekten Bror Almquist och ersatte en träkyrka från 1700-talet. Den ersatte i sin tur två äldre kyrkor, sannolikt båda av trä. En i Likenäs uppförd 1628 och en vid gården Stommen av medeltida ursprung.
Dalby kyrka har ett torn som med sin spira mäter 60 meter högt, och är liksom hela kyrkan byggt av timmer.
Här finns en dopfunt av täljsten från 1200-talet, träkrucifix från 1300-talet, skulptur Maria och Jesusbarnet från 1200-talet, skulptur Maria med Jesu döda kropp i famnen från 1400-talet. Den äldsta klockan, Munkklockan, ringde för de medeltida pilgrimerna. Målningarna på väggarna och i taket har utförts av Tor Hörlin 1928.