Det finns många sköna anledningar att besöka Torsby, den norra delen av Värmland. Här finner du naturens lugn och ro, men även fart och fläkt. Åk timmerflotte på Klarälven eller skidor i Sveriges enda skidtunnel. Upplev våra populära konstgårdar och genuina finnkultur varvat med Svennis Cup, Rally Sweden och Rallycross i Höljes. Välkommen att trivas med oss!
Berättelserna är många. Ta dig tid och förnim pilgrimmernas färd som broderats av kvinnohänder eller eldens framfart i svedjefinnarnas land. Det finns mycket att göra i vår vackra natur, sommar som vinter. Vandra och cykla på fina leder eller fiska. Här finns fina skidanläggningar för längd, alpint och även en skidtunnel där du kan åka skidor på sommaren.
Välj mellan en sjönära camping, bed & breakfast eller kanske ett bekvämt hotell. Du kan även bo centralt med nära till shopping eller någonstans med den vackra naturen runt hörnet. Hitta ett boende där du trivs och gärna stannar en natt till. Välkommen!
Efter kyrkobranden 1968 stod en ny kyrka färdig redan året efter. Norra Finnskoga kyrka är därmed församlings yngsta.
Den ursprungliga kyrkan var en träkyrka och byggdes efter ritningar av arkitekten Axel Nyström under 1830-talet. Kyrkan ödelades emellertid vid en brand i samband med renoveringen 1968.
Redan året därefter uppfördes en ny kyrka på samma plats, denna gång av arkitekten Lars Erik Havstad. Taket är dominerande och uppbyggt av stödjande limträbalkar. Invändigt är den klädd med furupanel och golvet av öländsk kalksten. Kyrkan gör ett intryck av rymd och ljus som gjort den mycket uppmärksammad.
Den nya träkyrkan är brädfodrad och vitmålad under ett brant kopparklätt sadeltak. Fönster löper längs hela fasaden, ljuset avtar uppåt och hjälper till att understryka kyrkorummets rymd.
Kyrkans altare, predikstol och dopfunt är ritade av kyrkans arkitekt. Altartavlan är från 1935, med motivet Kristi korsfästelse, och ett korfönster, båda utförda av konstnären Thor Fagerqvist, räddades vid branden. Altartavlan har senare kompletterats med ett kors av konstnären Heinz Decker.